Marzeniem wielu kobiet jest posiadania kręconych włosów. Loki i fale odbierane są jako niezwykle kobiece i atrakcyjne. Niestety, ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Panie, które natura obdarzyła kręconymi włosami nierzadko chętnie zamieniłyby się miejscami z posiadaczkami prostych włosów.

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić szereg rad dotyczących pielęgnacji włosów kręconych. Wszelkie fanki tego typu fryzur zapraszamy do szczegółowej lektury.

Nawilżanie włosów

Pomiędzy włosami kręconymi, a włosami suchymi można postawić znak równości. Włosy kręcone mają bowiem tendencję do przesuszania się, co sprawia, że koniecznym jest ich dodatkowe nawilżanie.

Należy stosować kosmetyki dedykowane dla włosów kręconych, które zawierają: keratynę, jedwab, witaminę E.

Odżywianie włosów

O ile w przypadku włosów prostych korzystanie z odżywek do włosów nie jest konieczne w każdym przypadku, o tyle w przypadku włosów kręconych jest to warunek absolutny. Odżywki mają na celu poprawić kondycję włosa, odbić go od nasady oraz zmiękcza włos.

Odżywianie włosów można realizować stosując gotowe kosmetyki lub przygotować maseczki i napary w oparciu o następujące składniki: olejek araganowy, olejek słonecznikowy, olej sezamowy.

Należy również pamiętać, że na kondycję włosa wpływ ma również pokarm, który dostarczamy do organizmu. Bogactwo mineralne (cynk, witamina A itd) zapewnia odżywianie włosów od wewnątrz, co stanowi równie dobre rozwiązanie co środki do pielęgnacji miejscowej.

Stylizacja, czyli co wolno, a czego nie wolno

Ze względu na suchość włosa kręconego stosowanie urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturą do stylizacji/suszenia włosów nie jest wskazane. Prostownice, suszarki, lokówki – niestety powinny zostać zapomniane.

Włosy należy wyczesywać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Do stylizacji włosów warto korzystać z odżywek w sprayu (nie wymagających spłukiwania) lub serum.

Profilaktyka, czyli dlaczego musisz unikać wysokiej temperatury?

Oczywistością jest fakt, iż włosy nie przyjaźnią się z wysoką temperaturą. Od dawna wiadomo, że urządzenia takie jak suszarki, prostownice czy lokówki nie mają zbyt dobrego wpływu na kondycję naszych włosów. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich całkowicie rezygnować. Ważnym jest by korzystać z w/w urządzeń rozsądnie.

Na prostownicach i suszarkach wyższej jakości możemy precyzyjnie ustawić temperaturę, która będzie bezpieczna dla naszych włosów. Podczas suszenia temperatura powinna oscylować w granicach 50-60 stopnii Celsjusza. W przypadku korzystania z prostownicy – 170 stopnii, a w przypadku włosów kręconych – 200 stopnii.

Różnica temperatur w przypadku stosowania różnych urządzeń wynika z kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o czas działania temperatury na włosy. Dodatkowym czynnikiem jest również fakt, że w przypadku suszenia na włosy oddziałuje również powietrze.

W jaki sposób włosy ulegają zniszczeniu?

Wysoka temperatura sprawia, że woda naturalnie znajdująca się we włosach zamienia się w parę wodną. Kreatyna zostaje zniszczona, a to z kolei wpływa na brak sprężystości i kruchość włosa. W rezultacie włosy są nadmiernie łamliwe.

„Tak” czy „nie” dla nowoczesnej technologii?

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju sprzętu do suszenia i stylizacji włosów. Rozbieżność cenowa jest ogromna. Od kilkudziesięciu złotych do prawie tysiąca złotych. To mówi samo za siebie. Za ceną idzie: jakość, wytrzymałość, marka i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jedno jest pewne – jeśli chcemy cieszyć się dobrą kondycją naszych włosów przy jednoczesnym wykorzystywaniu urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę do stylizacji naszych włosów, to powinniśmy nie oszczędzać przy ich zakupie.

Ponadto, należy pamiętać o tym by nie popadać w ciąg systematyczności. Wykorzystywanie tego typu urządzeń powinno być sporadyczne i ograniczać się do kilku razy w miesiącu. Dodatkowo, sugeruje się wykorzystywać środki termoochronne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *