Pojawiające się białe łuski na naszych barkach to znak, że nasza skóra źle znosi drożdżaki z grupy Pityrosporum ovale. W większości przypadków to właśnie one odpowiedzialne są za występowanie łupieżu.

Łupież dzielimy na kilka typów. Najczęściej spotykamy się z łupieżem suchem oraz łupieżem tłustym. Oba przypadki nie są groźne i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Różnica przede wszystkim polega w objawach oraz bezpośredniej przyczynie występowania.

Łupież suchy

Łupież suchy wywoływany jest nawet przez najmniejsze populacje Pityrosporum Ovale. Te drożdżaki naturalnie występują na skórze głowy. Nadwrażliwość sprawia, że procesy leczenia często okazują się znacznie bardziej kłopolitliwe.

Łupież tłusty

Skóra, która ma tendencje do przetłuszczania się to doskonałe środowisko do rozwoju drożdżaków Pityrosporum Ovale. W przypadku, gdy ich ilość wzrasta, zwiększa się także ilość odchodów, które generują. To z kolei doskonała okazja do rozwoju stanu zapalnego i łupieżu.

Skuteczne sposoby na łupież suchy i tłusty

Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem na łupież suchy i tłusty są szampony przeciwłupieżowe. Wykorzystywać należy tylko i wyłącznie te specjalistyczne, zawierające w składzie substancje aktywne. Doskonale w walce z łupieżem sprawdza się ketokonazol, który niweluje populacje drożdżaków do absolutnego minimum.

W przypadku gdyby kuracja szamponem nie okazała się skuteczna, lekarz może zalecić środki farmakologiczne w postaci tabletek przeciwgrzybiczych oraz specjalistyczne maści do stosowania miejscowego.

Należy również wiedzieć, że łupież może być efektem innych chorób, takich jak łuszczyca, czy zapalenie skóry głowy. Wówczas realizowane są indywidualne sposoby walki z problemem. Nie mniej jednak – w każdym z przypadków prawidłowa pielęgnacja jest absolutnie konieczna.

Alternatywą dla leczenia wymagającego czesto niemałych nakładów finansowych są domowe sposoby. Poniżej prezentujemy pięć sprawdzonych metod na pozbycie się łupieżu domowymi sposobami.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to produkt, który wykazuje działanie nawilżające i odżywcze. Wystarczy rozprowadzić tłuszcz po głowie, a następnie pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy dokładnie umyć głowę delikatnym szamponem.

Cytryna

Sok z cytryny jest powszechnie wykorzystywanych produktem w leczeniu łupieżu. Ukrój plaster tego cytrusa i nacieraj nim skórę głowy przez kilka minut. Następnie zmyj wszystko delikatnym szamponem.

Czosnek

Antygrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe działanie czosnku wykorzystać można także przy leczeniu łupieżu. Wystarczy dokładnie rozgnieść 3 ząbki czosnku, a następnie kolistymi ruchami rozprowadzać po skórze głowy. Po kilku minutach takowego masażu, należy dokładnie umyć głowę.

Jajka

Bogactwo witaminowe i mineralne jajek sprawdza się przy leczeniu łupieżu doskonale. Ubij jajko, a następnie rozprowadź po skórze głowy i pozostaw pod przykryciem (np. Folia spożywcza + ręcznik) na około 15 minut. Jajka wykazują również właściwości wpływające na odbudową włosów. Dodatkowo stymulują mieszki włosowe do wzrostu.

Jogurt

Jogurt naturalny to prawdziwe źródło witamin i minerałów. Z powodzeniem można stosować go jako alternatywę dla drogich odżywek. Działa oczyszczająco, rewitalizująco i antybakteryjnie. Wystarczy po umyciu włosów nanieść jogurt i pozostawić go na 8-10 minut, po czym dokładnie spłukać letnią wodą.

A Ty drogi czytelniku, jakie metody na łupież preferujesz? Korzystasz z domowych rozwiązań, czy gotowych kosmetyków?

W ostatnim czasie, sporą popularnością cieszą się również suplementy diety na włosy. Działanie przeciwłupieżowe wykazywać mają między innymi tabletki Folisin (dla mężczyzn) i Locerin.

Podsumowanie

Łupież to wynik przetłuszczającej lub suchej, nadwrażliwej skóry. Jego pozbyć się tego nieestetycznego defektu? Jak wyleczyć łupież?

Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie szamponów o charakterze przeciwłupieżowym, zawierających w swoim składzie ketokonazol. Ponadto, powszechnie stosuje się leczenie doustne (preparaty przeciwgrzybicze).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *