Tzw. skórka pomarańczowa to przypadłość, która ma ogromny wpływ na urodę. Defekt ten dosięga niemal co trzecią kobietę zamieszkującą Stary Kontynent. Wśród Polek, odsetek Pań borykających się z tym zaburzeniem to około 35%.

Skórka pomarańczowa – dlaczego ją mam?

Przede wszystkim, wpływ na występowanie skórki pomarańczowej mają hormony. Z tego też względu defekt ten towarzyszy: ciąży, dojrzewaniu oraz menopauzie. 

Ponadto, cellulit powstaje w wyniku:

  • Złego odżywiania (zbyt obfita dieta)
  • Siedzącego trybu życia
  • Palenia papierosów
  • Urazów mechanicznych 
  • Ucisku na skórę (pozycja siedząca, noszenie obcisłych ubrań)

Cellulit u mężczyzn – dlaczego jest tak mało popularny?

Tzw. skórka pomarańczowa to defekt charakterystyczny dla kobiet. Zdecydowanie rzadziej pojawia się u mężczyzn. Uwarunkowane jest to tym, że gospodarka hormonalna mężczyzn wygląda zdecydowanie inaczej.

Według różnych raportów, cellulit dosięga od 2 do  4% mężczyzn. Zwykle wywoływany jest przez zaburzenia hormonalne. 

Jak pozbyć się cellulitu?

Jak pozbyć się cellulitu

Na całe szczęście ten nieestetyczny defekt można wyeliminować w bardzo krótkim czasie. Z pomocą przychodzą nam zabiegi medycyny estetycznej, a mianowicie:

  • Mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie naskórka
  • Mezoterapia – igłowe dostarczenie niezbędnych wartości odżywczych do skóry

Ponadto, cellulit można wyeliminować dzięki fototerapii, cryolift oraz peelingom chemicznym.

Należy mieć jednak na uwadze, że za powyższe zabiegi trzeba się nieco wykosztować. Koszt jednej sesji to zwykle kilkaset złotych. 

Istnieją jednak rozwiązania tańsze. Nie dają one co prawda natychmiastowych efektów, ale przy odrobinie cierpliwości można się z nimi uporać. Mowa między innymi o maściach i kremach dostępnych w aptekach oraz domowych recepturach.

Do najczęściej wykorzystywanych domowych sposobów zaliczamy:

  • Peeling z fusów kawy (cztery łyżki fusów mielonej, czarnej kawy + 2 łyżeczki oliwy z oliwek)
  • Maseczka z awokado (miąższ z owoców awokado + olejki eteryczne)
  • Naprzemienne prysznice (polewanie na przemian zimną i ciepłą wodą)

Efekty powyższych zabiegów pojawiają się zwykle po 2-3 tygodniach. Niekiedy całkowicie udaje się pozbyć cellulitu. Czasem trzeba zadowolić się jedynie ograniczeniem jego widoczności.

Czy cellulitowi można zapobiec?

Co do tego, że lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć – nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. Cellulit to przypadłość, która stanowi defekt estetyczny będący prawdziwą zmorą kobiet. Nic więc dziwnego w tym, że wiele z Pań zadaje pytanie o profilaktykę. Wszak, łatwiej zapobiec, niż pozbyć się nieestetycznej skórki pomarańczowej.

Co warto robić, aby zapobiec cellulitowi? Przede wszystkim należy być aktywnym oraz dbać o dietę. Trening i odżywianie mogą okazać się kluczowe. Istotnym elementem jest również pielęgnacja skóry – warto stosować peelingi oraz aplikować balsamy odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *