Zaburzenia depresyjne to choroba, której konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Wszakże, jednym z objawów towarzyszących są myśli i próby samobójcze.

Depresja to dolegliwość/choroba, której przyczyny mogą być bardzo różne. Stanowią one kwestie indywidualne. Podzielić je możemy na dwie grupy, a mianowicie:

  • Przyczyny psychiczne, między innymi: utrata bliskiej osoby, rozwód, rozstanie, bankructwo, strata pracy.
  • Przyczyny somatyczne, między innymi: uraz głowy, poród, ciąża, zmiany o charakterze hormonalnym.

Skala zaburzeń jest bardzo różna i zależy od indywidualnych uwarunkowań, a także trwania depresji.

Jak objawia się depresja?

Depresja to przypadłość, której występowanie można zdiagnozować po kilkunastu dniach występowania charakterystycznych objawów. Można podzielić je na cztery główne grupy, a mianowicie:

  • Objawy emocjonalne, między innymi: smutek, lęk, żal, płacz, huśtawka nastrojów.
  • Objawy motywacyjne, między innymi: brak chęci do pracy, brak mobilizacji do jakiegokolwiek działania.
  • Objawy somatyczne, między innymi: zaburzenie rytmu dobowego, brak ochoty na seks (problemy z potencją i erekcją).
  • Objawy poznawcze, między innymi: zaniżona samoocena, negatywny obraz własnej osoby.

Mówiąc o objawach, należy także wspomnieć o myślach i próbach samobójczych, które stanowią najpoważniejszy z symptomów chorobowych.

Jak leczyć depresję?

Leczenie depresji to proces, który z całą pewnością można określić mianem trudnego i wymagającego. Nie są to zaburzenia schematyczne, dlatego też w każdym przypadku wymaga się zastosowania indywidualnego trybu leczenia.

Warto również wiedzieć, że depresja stanowi przypadłość, której nieleczenie sprawia, że bezustannie się rozwija. Oznacza to, że kłopoty narastają wraz z każdym kolejnym dniem. Dlatego też, nie należy czekać i możliwie szybko podjąć trudy leczenia.

Pamiętaj – udanie się do psychiatry/psychologa nie jest żadną ujmą. Zadbaj o swoje życie, pokonaj lęk i pozbądź się tej niezwykle uciążliwej przypadłości. Powodzenia!

Dlaczego nigdy nie należy lekceważyć zaburzeń o charakterze depresyjnym?

Depresja to przypadłość, o której bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że może stanowić „śmiertelne zagrożenie”. Jej zlekceważenie może prowadzić do szeregu różnego rodzaju problemów, w tym śmierci. Dlatego też, nigdy nie należy jej lekceważyć.

Jednakowoż, należy mieć świadomość, że depresja jako przypadłość psychiczna, powoduje zmiany w sposobie myślenia i częstokroć odwodzi osobę chorą od wizyty u specjalisty. W takich przypadkach, niezwykle ważną rolę pełnią osoby bliskie, które nie tylko powinny stanowić wsparcie, ale także pewnego rodzaju motywację do podjęcia leczenia.

Depresja – dlaczego coraz więcej osób boryka się z zaburzeniami depresyjnymi?

XXI wiek stoi pod znakiem znaczącego przyśpieszenia życia. Otaczający stres, ogromne wymagania i życie w ciągłym pośpiechu sprzyjają rozwojowi depresji. Według szacunków – liczba osób z depresją każdego roku może się zwiększać o nawet kilka punktów procentowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *